Szezámmagliszt

Szezámmagliszt
A szezámmagliszt a konyhában sokszínűen felhasználható gluténmentes őrlemény, a reformtáplálkozás és a paleo étrend közkedvelt alapanyaga.

A szezámmagról

A szezám növény (latin nevén Sesamum indicum) Indiából származik, közeli rokonai pedig Afrikában is őshonosak. Indiából először az ázsiai országokban, majd a mediterrán területeken is népszerűvé vált, de ma már szinte az egész világon elterjedt, és nagy mennyiségben termesztik olajos magjáért. 

A szezámmagliszt előállítása

A szezámmagliszt készítése során a szezámmagot hántolják, olaját préseléssel eltávolítják, majd finomra őrlik a terméket. Az így kapott lisztet széleskörűen lehet felhasználni az ételkészítés során.

A szezámmagliszt tápanyagtartalma

A szezámmagliszt energiatartalma a teljes szezámmaghoz képest alacsonyabb, hiszen zsírtartalmának nagy része a préselés során eltávolításra kerül. Magas fehérjetartalommal bír, amelynek kiemelt szerepe lehet a vegetáriánus és vegán étrendben. Magas rosttartalma mellett a gabonalisztekhez képest alacsonyabb szénhidráttartalommal rendelkezik. 

A szezámmagliszt gluténmentes, így a gluténérzékenyek étrendjébe is beilleszthető, a hagyományos, gabona alapú lisztek helyettesítőjeként. 

A szezámmagliszt felhasználása

A szezámmagliszt a gluténérzékenyek és a gabonákat kerülők számára fontos liszthelyettesítő alternatíva. Enyhén diós, jellegzetes íze miatt inkább sós ételek készítéséhez illik.

Azonban nem csak a gluténérzékenyek számára kedvező ennek a lisztnek a fogyasztása. 

A zsírtalanított szezámliszt konyhai felhasználásával kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a mindennapi étkezésünkbe beillesszük a szezámot, a hagyományos magnál alacsonyabb zsír- és energiatartalom mellett. 

Lisztként felhasználhatjuk kenyerek, pékáruk, sütemények, kekszek készítéséhez, de húsok, zöldségek bundázásához, pástétomok, fasírtok készítéséhez is használhatjuk. Ezen kívül fogyaszthatjuk joghurtba keverve vagy a kásánk dúsításaként is.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog