Növényi, tejmentes, vegán tejhelyettesítők, növényi "tejek"

Növényi, tejmentes, vegán tejhelyettesítők, növényi "tejek"

A növényi alapú italokkal, a „növényi tejekkel” napról napra több ember helyettesíti a tehéntejet, vagy az addig fogyasztott állati forrásból eredő tejet. Sokakat az úgynevezett „cruelty-free, tehát az erőszakmentes életmód késztet erre, vannak, akik növényi étrendet folytatnak, és ezért állnak át a növényi eredetű tejhelyettesítők fogyasztására, és vannak, akiknek egészségügyi problémákból adódóan muszáj elhagyniuk a tejtermékeket, és meg kell barátkozniuk a növényi tejekkel. Magyarországon a tejfehérje allergiások száma igen nagy: a felnőtt lakosság 1-2 %-át, a gyermekeknek pedig mindegy 5-8 %-át érinti a téma. A laktózérzékenyek száma ennél jóval nagyobb: hazánkban a felnőtt lakosság 30-40 %- ánál intoleráns reakciókat vált ki a tej-, és a tejtermékek fogyasztása.

A növényi tejhelyettesítőkhöz ugyanolyan egyszerű módon hozzájuthatunk, mint az állati eredetű társaikhoz, mára már a legtöbb áruházban, és élelmiszer webáruházban pillanatok alatt megvásárolhatjuk őket. AKÁR ITT IS!

Azonban, ha valakinek gondot okoz a növényi tejhelyettesítők megvásárlása, a jó hír az, hogy házilag is el lehet őket készíteni, ráadásul, a bolti ár töredékéért, pár lépésben, könnyen hozzáférhető alapanyagokból!

Növényi tejhelyettesítőket készíthetünk mogyorófélékből, vagy akár diófélékből: kesudióból, makadámdióból, brazil dióból, stb. A magtejekben értékes zsírsavak, pl. omega-3, és fehérjék is vannak. Vannak, akiknek allergiás reakciókat váltanak ki ezeknek a „magtejeknek” az alapanyagai, és vannak, akik nem szívesen illesztik be a zsírosabb „magtejeket” az étrendjükbe, nekik javasolt a különböző „gabonatejek” (búza, kamut, hajdina, köles, tönkölybúza, rizs, barna rizs, zab, köles, amaránt, quinoa, árpa) fogyasztása. Amennyiben nem búzából, árpából, rozsból és zabból készítünk gabonatejet, úgy gluténérzékenység esetén is be tudjuk illeszteni étrendünkbe a kész „gabonatejet”. Ha gluténérzékenység mellett szeretnénk „zabtejet” készíteni, akkor alapanyagul válasszuk a Szafi Reform gluténmentes zabpelyhet! A gabonatejek fehérje- és zsírtartalma kisebb, szénhidráttartalmuk azonban magasabb a magtejekhez, és a tehéntejhez viszonyítva. Mindannyian megtanultuk, hogy a tehéntej fogyasztása elengedhetetlen a kalciumbevitel miatt, azonban fontos tudni, hogy a tehéntej pasztörizálása során, a tej összetétele megváltozik, ennek következtében pedig a tejben található kalcium, szinte egyáltalán nem, ill. minimális mértékben képes felszívódni az emberi szervezetben: ahelyett, hogy beépülne a csontokba, rájuk rakódik, és ez a csontok elmeszesedéséhez vezethet. A növényi tejekről elmondható, hogy a zsírosabb tejhelyettesítőkben magasabb a kalciumtartalom, a készen kapható zsírszegény gabonatejeket pedig sokszor kalcium hozzáadásával dúsítják. A máktej, a mandulatej, a diótej kalciumtartalma magas. Ásványi anyagok közül, cink-, szelén-, magnézium-, és vastartalommal is büszkélkedhetnek a magvakból készült tejek. Növényi tejhelyettesítőket készíthetünk hüvelyesekből is. Erre a legismertebb példa a szójatej, amely a leginkább hasonlít a tehéntejhez, tápanyag összetételét tekintve.

Növényi tejhelyettesítőt mindenki a saját ízlése, és igénye szerint készítheti: különböző ízűek, állagúak, „millióféleképpen” variálhatóak, édesíthetőek (pl. aszalványokkal), ízesíthetőek (aromákkal, kakaóval stb.).

Minden növényi tejről elmondható, hogy mentesek: tejtől, laktóztól, állati hormonoktól, és koleszterintől. A növényi tejek, szűretlen formában rostot is tartalmaznak. Ezek a rostok (főleg, a szűretlen zabtejben, és rizstejben találhatóak) béltisztító hatással rendelkeznek, segítenek az emésztésben, valamint szabályozzák a koleszterinszintet is.

A növényi "tejek" közül a legnépszerűbbek közé tartozik a kókusztej. Kókusztejet készíthetünk sokféleképpen. ITT két féle verziót találhattok: zsírosabbat (kesudió hozzáadásával), és kevésbé zsírosat (rizs hozzáadásával). A gabonatejek közül a "rizstejet" szeretik nagyon sokat, ITT találhattok hozzá receptet!

Íme, egy kis számszerű áttekintés a tehéntej, és a különböző növényi tejhelyettesítők összehasonlításáról:

Táblázat: Tápanyagösszetétel 100 g termékben (Forrás: Rodler Imre, Tápanyagtáblázat)

 

Tehéntej 2,8% pasztőrözött

Szójatej

Rizstej

Kókusztejital

Mandulatej

Fehérje (g)

3,4

3,9

0,2

0,2

0,7

Zsír (g)

2,8

2,3

1,2

2

1,8

Szénhidrát (g)

5,3

3,7

12,2

1,9

4,2

Energia (kcal)

62

52,3

61

27

37

A növényi tejhelyettesítőket nem csak a reggeli kávéba önthetjük, nem csupán kakaót készíthetünk belőlük, nem csak különböző smoothiek, shake-ek, és italok alapjául szolgálhat, hanem ugyanúgy felhasználhatóak sütéskor, és főzéskor is, mint az állati eredetű tejek.  

Fogyasszunk több növényi eredetű italt, és figyeljük testünk jelzéseit: amennyiben könnyebbé válik az emésztés, elmúlnak bőrproblémák, csillapodik rendszeres hasfájás, lehetséges, hogy tejfehérje érzékenység, vagy laktóz intolerancia van a háttérben. Mindenképp egyeztessünk orvossal, és dietetikussal ez ügyben, és kérjük szakember segítségét a tejmentes étrend összeállításához!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog