Kókuszliszt

Kókuszliszt

A kókuszliszt a reform-és gluténmentes étrend közkedvelt alapanyaga, de a hagyományos táplálkozás is izgalmassá, színesebbé tehető ennek a kellemes, kókuszos aromájú őrleménynek a használatával.

Hogyan készül a kókuszliszt?

A kókuszliszt a kókuszdió szárított húsából készül. A feldolgozást illetően több eljárás is ismert, ennek megfelelően a különböző kókuszlisztek tápértéke és felhasználási módja is különbözik.

A teljes zsírtartalmú kókuszliszt – ezt helyesebben hívhatnánk kókuszőrleménynek is – előállítása során a kókuszdió húsát szárítják, majd finomra őrlik. Az így kapott termék nagyon hasonló a kókuszreszelékhez, azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben sokkal finomabb szemcséket kapunk.

A zsírtalanított kókuszliszt készítéséhez a kókuszdió zsiradéktartalmát először eltávolítják, jellemzően préseléssel. Az így kapott kókuszolaj egyéb célra felhasználható. A préselésből visszamaradt kókuszpogácsát szárítják, és igen finomra őrlik, így egy alacsonyabb zsírtartalmú, de aromás, enyhén édeskés ízű lisztet kapunk.

A kókuszliszt táplálkozási jellemzői

Ami a kókuszliszt étrendben betöltött szerepét illeti, külön kell választanunk a teljes zsírtartalmú és a zsírtalanított őrleményt. Ezek ugyanis tápértéküket illetően igencsak eltérnek, ezért vásárláskor és a táplálkozásunkba való beillesztéskor mindenképpen győződjünk meg róla, melyik verziót választjuk!

A teljes zsírtartalmú kókuszliszt tápértéke tulajdonképpen megegyezik a kókuszreszelékével, illetve a víztartalmát leszámítva a friss kókusszal is. Ez az őrlemény magas energiatartalommal (a termék márkájától, pontos zsírtartalmától függően kb. 400-600 kcal 100g-ban) rendelkezik, amit mindenképpen számba kell venni, amennyiben sütésre, főzésre kívánjuk használni. 

Ezzel szemben a zsírtalanított kókuszliszt alacsonyabb kalóriatartalma mellett (gyártónként változó, kb. 220-250 kcal 100g-ban) igen magas rosttartalommal, magas növényi fehérjetartalommal, és a hagyományos, gabonalisztekhez képest alacsonyabb (kb. 20g / 100g) szénhidráttartalommal rendelkezik. A kókuszliszt magas fehérjetartalma miatt a vegetáriánus és vegán étrendekben is jól alkalmazható.

A kókuszliszt további előnye, hogy természetesen gluténmentes alapanyag, amellyel színesebbé, változatosabbá tehető a gluténérzékenyek táplálkozása is. Amennyiben a glutén fogyasztásával nincs problémánk, akkor is érdemes lehet a kipróbálni. A hagyományos liszt egy részét kókuszliszttel helyettesítve növelhetjük az ételeink, süteményeink rosttartalmát, fehérjetartalmát és csökkenthetjük szénhidráttartalmukat.

A kókuszliszt felhasználása

A kókuszliszt sütésre, főzésre kiválóan alkalmazható, enyhén édeskés ízű, kókuszos aromájú, fehér színű őrlemény.

Igen magas rosttartalma miatt jelentős mennyiségű vizet képes megkötni, ezért nagyszerűen alkalmazható krémek, turmixok, levesek, főzelékek sűrítésére. Éppen ezért azonban tészták, sütemények készítésekor érdemes szem előtt tartani azt is, hogy a hagyományos lisztekhez képest a kókuszliszt jelentősen több vizet vesz föl, több folyadékot kell a recepthez adni.

A kókuszliszt sokszínűen alkalmazható a konyhában. Felhasználhatjuk húsok bundázásához, mártások készítéséhez, piskóták, muffinok, palacsinták, kekszek és még sok más finomság sütéséhez is. Sütési tulajdonságai miatt általánosságban elmondható, hogy a receptekben a kókuszliszttel a hagyományos liszt 30-40%-a helyettesíthető. 

Tartalomhoz tartozó címkék: blog