Gluténmentes alapanyagok

Gluténmentes alapanyagok
Ha gluténmentes étrendet kell tartanunk, alapvető fontosságú, hogy ismerjük, mely alapanyagokat használhatjuk föl az ételeink elkészítéséhez.

A cöliákiásoknak szigorú, gluténmentes étrendet kell követniük, ami azt jelenti, hogy az élelmiszerekben és az ételkészítés során fellépő keresztszennyeződésekre is figyelmet kell fordítaniuk. Nem elegendő tehát, ha cöliákiásként elkerüljük a búza, rozs, árpa, illetve nem garantáltan gluténmentes zab fogyasztását, minden esetben tájékozódnunk érdemes, hogy az adott étel vagy élelmiszer szennyeződés révén tartalmazhat-e, akár igen kis mennyiségű glutént is.

Amennyiben a gluténmentes alapanyagokról, élelmiszerekről beszélünk, fontos, hogy mindig figyelmesen olvassuk el a termék csomagolásán található információkat. A gyártók kötelesek az összetevői listán belül jól láthatóan kiemelni azokat a nyersanyagokat, amelyek allergének, így köztük a gluténtartalmúakat is. Amennyiben az összetevők között nem találunk gluténtartalmút, még nem biztos, hogy megnyugodhatunk. A gyártók önkéntesen nyilatkozhatnak arról, hogy a termék a feldolgozás, gyártás során szennyeződhet-e valamilyen allergén tulajdonságú anyaggal, pl.: gluténnal. Ilyen esetre tipikus példa egy olyan csokoládé, amely ugyan összetevői között nem tartalmaz gluténtartalmú anyagot, viszont az üzemben, ahol gyártják, kekszes vagy ostyás termékek is készülnek, így a gyártósoron szennyeződhet az összes itt készített termék a gluténtartalmú összetevőkkel. Sajnos ez esetben cöliákiások számára nem biztonságos a termék elfogyasztása. 

A hétköznapokban fogyasztott alapanyagok közül a gluténérzékenyek számára alapvetően biztonságosnak mondhatóak a zöldség és gyümölcsfélék, a friss, tőkehúsok, a tojás, a zsiradékok, a friss tej, teljesen natúr joghurt és kefir, a sajtok, olajos magvak, hüvelyesek, illetve az olyan, eredendően gluténmentes gabonafélék és álgabonák, mint például a rizs, köles, hajdina, cirok, quinoa. A feldolgozott élelmiszerek nagy részénél fennállhat a keresztszennyeződés veszélye. Például a csökkentett zsírtartalmú joghurtok esetében gyakran használnak az állag biztosítására keményítőt vagy annak származékát, a sütőpor is szennyeződhet gluténnal, és akár egyes húskészítmények is, de az italporok, pudingporok, fagylaltok is a rizikós élelmiszerek közé tartoznak.

Az élelmiszerek csomagolásán találkozhatunk a garantáltan gluténmentes jelölés több változatával, általában ez az áthúzott búzakalász. Ezt a jelölést jogszabályi előírás szerint a gyártók csak akkor használhatják, ha termékükben a glutén garantáltan a 20 ppm (azaz 20 mg/kg) mennyiség alatt található meg. Ebben az esetben a termék biztonságosan fogyasztható cöliákiások számára. Amennyiben Ön gluténérzékenységben szenved, keresse a garantáltan gluténmentes jelzéssel ellátott alapanyagokat, élelmiszereket!

A gluténmentes étrend megvalósításban nagy segítséget nyújthat webáruházunk gluténmentes alapanyagainak kínálata. Kínálatunkban a gluténmentes alapanyagok széles választékát megtalálhatja: pudingporok, fűszerkeverékek, lisztek és lisztkeverékek (kiváló minőségű süteményeket, tésztákat lehet belőlük készíteni), valamint késztermékeket, gluténmentes édes- és sós rágcsálnivalók, desszertek is.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: blog